Az Életfa Kulturális Alapítvány munkatársai a békéscsabai általános- és középiskolás fiatalokkal ismertették meg a „design” gondolkodásmód alapjait nyári táborokban, és az őszi foglalkozások alkalmain.
2020. augusztus 3-6 és 10-13 között, összesen 39 általános iskolai diák részére szerveztünk 2 tábort. A táborokban 4-6 fős kiscsoportokban a diákok 4 témában (robotika, videójáték készítés, DIY, fotó és film készítés) gyakorlati tevékenységeken keresztül és az „ötletből vállalkozás” koncepció mentén, játékos formában, az életkori sajátosságaik alapján vettek részt a foglakozásokon. Az ősz folyamán tudtuk folytatni a megkezdett tevékenységeinket különböző foglalkozási formákban, szakköri és összevont iskolai foglalkozások keretében.
A MOL Helyi Érték Program pályázatának és a KOLLABOR szavazóinak köszönhetően, az Életfa Kulturális Alapítvány támogatást nyert az Ötletből közösségi vállalkozás c. projektjére. (projektazonosító: HE19-328)
Az elnyert támogatási összeg: 500 000 Ft.
Ezúton is köszönjük a támogatást!
MOL nyári tábor 2020
XT303682.jpg
XT303734.jpg
XT303779.jpg
XT303895.jpg
XT304154.jpg
XT304712.jpg
XT304737.jpg
XT304739.jpg
XT304743.jpg
XT304747.jpg
Szerződött támogatás összege: 3.000.000 Ft
Támogatás mértéke: 100%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2022.05.31.
Kedvezményezett neve: Életfa Kulturális Alapítvány
A projekt rövid bemutatása:
A projekt során a megvalósuló programok által egy olyan közösség létrejöveteléhez kívánunk hozzájárulni, amely képes az újító, problémafelismerő és megoldó gondolkodásra, az innovációra, vállalkozói szemlélettel bír, képes közösségben együttműködni, hajlandó kitörni a tanult tehetetlenségből.
A projekt során elsősorban a helyi fiatalokat és az aktív korú lakosságot kívánjuk megcélozni.
A korábbi évtizedek alvó gazdasági helyzetéből eredő állapotból fel kívánjuk rázni a középiskolás korú, valamint az aktív korú, itt is kiemelten a fiatal felnőtt lakosságot, tekintve, hogy a jelenleg folyó gyorsforgalmi út kivitelezése által régóta várt lehetőségek nyílnak meg a közeljövőben a térségben. A létrejövő kreatív szellemi műhelyek, közösségek, jelentősen hozzá tudnak járulni a fiatalok helyben maradásának ösztönzéséhez, illetve a helyben családot alapító fiatalok további gyermekvállalásának ösztönzéséhez, amely segítheti a jelenlegi negatív demográfiai helyzet fokozatos megfordítását.
A projekt célja:
A projekt annak érdekében jön létre, hogy élményalapú közösségi programok által megteremtsük annak a lehetőségét, hogy azok a gyulai fiatalok és aktív korúak találkozni tudjanak egymással, akik hajlandóak kilépni a tanult tehetetlenségből, melyet leginkább az közlekedési lehatároltság generált, s most, a megnyíló lehetőségekkel élve, egy aktív, alkotó, innovatív vállalkozói szemléletű közösséget hozzanak létre, ahol insipálódni, fejlődni tudnak, mely által hozzájárulhatnak a város új gazdasági lábainak folyamatban lévő építéséhez. Mindezt közösségi programokkal és mentorálással tervezzük elérni.
Bízunk benne, hogy a projekt sikeressége esetén nagyban nő a fiatalok helyben maradási szándéka és családalapítási hajlandósága. Emellett bízunk benne, hogy további fiatalokat, párokat is vonzz a város megújuló szellemi -és gazdasági- élete.
A projekt nagyban hozzá tud járulni a helyi életszínvonal emeléséhez, egyúttal támogatja a városvezetés gazdaságösztönző tevékenységét az által, hogy segíti a helyi fiatal és aktív korú lakosság felzárkóztatását a megváltozó gazdasági és szellemi élet ritmusához.
A projekt honlapja: https://eletfa.hu/index.php/projektek/top-711-876
Szerződött támogatás összege: 48 446 665 Ft, vissza nem térítendő támogatás.
A projekt támoagtásának mértéke: 100%
A projekt tervezettt befejezési dátuma: 2019.10.31.
Kedvezményezett neve: Életfa Kulturális Alapítvány
A projekt tevékenységei:
Évente 6, a projekt időtartama alatt 12 műhelymunka megtartása 6 konvergencia régió különböző településein, különböző felkért szakértők bevonásával, annak érdekében, hogy minél inkább „testközelből”, és minél mélyebben ismerhessük meg a vidéki Magyarország társadalmi problémáit, és megismerhessük az azokra helyben adott válaszokat.
A két év alatt 8 tanulmányút lefolytatása, amelyeken egy-egy tágabb térség problémáit ismerhetjük meg. Mind a műhelymunkák, mind a tanulmányutak célja, hogy a bevont együttműködő partnerek tapasztalatait megosszuk, és megvizsgáljuk, mely tevékenységek, jó gyakorlatok a legalkalmasabbak arra, hogy adaptálásával hozzájáruljon az adott magyarországi térség társadalmi helyzetének javulásához.
A projekt keretében megtörténik az eredmények disszeminációja. A rendezvényeinkre meghívott magyarországi szakértők körében tréningre kerül sor, az érdeklődők számára, ahol megosztjuk gondolatainkat, elképzeléseinket, a megismert jó gyakorlatokat a vizuális művészetek közösségfejlesztő hatásáról. A bemutató után egy kerekasztal beszélgetés keretében kikérjük véleményüket az elhangzottakról, tapasztalataikról, mely visszacsatolást ad a mi tevékenységünkről is. Erre célszerűen a kutatás lefolytatása után kerül sor, annak eredményeit is felhasználva, azt ismertetve a szakemberek számára. A kutatás és összehasonlító elemzés megvalósítása a választott szakmai, szolgáltatási területen legalább két országban, országonként legalább 100-100 fős célcsoport körében valósul meg.
Célunk, hogy a partnerszervezetek saját szakmai kapcsolatrendszerüket egymással megosztva hozzájáruljanak ahhoz, hogy a résztvevő szervezetek nemzetközi szintre tudják kiterjeszteni tevékenységüket.
A projekt keretében megvalósul a kutatásról egy kutatási zárójelentés legalább 120.000 karakter terjedelemben, melyet bárki számára elérhető módon, online formában, közzéteszünk a projekt honlapján, terjesztjük már meglévő és a projekt során kialakuló kapcsolatrendszeren keresztül. További tevékenység adatgyűjtés, dokumentációs rendszer működtetése.
A program során végzett tevékenységek végrehajtásakor kiemelt figyelmet fordítunk az esélyegyenlőségi és környezeti fenntarthatósági szempontok érvényesítésének.
Szerződött támogatás összege: 287.828.529 Ft
Támogatás mértéke: 100%
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2020.09.04
Kedvezményezett neve: Életfa Kulturális Alapítvány (konzorciumvezető) és Békés Megyei Könyvtár (konzorciumi tag)
A projekt rövid bemutatása:
A szakmai program keretében megvalósul a Tudományos Élményközpont kialakítása, programjainak és a programok szakmai tartalmához kapcsolódó tananyagainak kidolgozása, a programok megvalósításában közreműködő műhelyvezetők, program animátorok és pedagógusok felkészítése és képzése 21 köznevelési intézmény, valamint egyetemi hallgatók bevonásával.
A projekt céljai:
A projekt közép- illetve hosszú távon hozzájárul az iskolai lemorzsolódás csökkentéséhez, a korai pályaorientáció megvalósulásához, a természettudományokon alapuló szakmák pályaorientációs korban lévő fiatalok számára történő népszerűsítéséhez, valamint természettudományos képzéseket indító felsőoktatási intézményekbe sikeresen felvett tanulók számának, és így a versenyképes természettudományos szaktudással rendelkezők számának növeléséhez.
Továbbá cél a természettudományos tárgyak népszerűsítése, és azokat olyan formában bemutatni a különböző korosztályoknak, ami felkelti az érdeklődésüket. Megmutatni a programokon keresztül, hogy a természettudomány milyen módon szól a fiatalok közvetlen környezetéről, milyen lehetőségek vannak benne a jövőjük szempontjából. A programokon résztvevők megismerkednek a legmodernebb technológiákkal és a gyakorlati foglalkozások során interdiszciplináris tudást, problémamegoldó gondolkodást szereznek.
A kiemelt témák: informatika, programozás oktatás, robotika, 3D-s nyomtatás, mikroelektronika, mezőgazdasági innováció, egészségfejlesztés.
A projekt honlapja: kollabor.hu
Az Életfa Kulturális Alapítvány a Nemzeti Művelődési Intézet meghívására 2016. negyedik negyedévében közösségi tervezés pilot projektet valósít meg az alábbiak szerint.